Abstract | U današnje vrijeme mobilni komunikacijski sustavi su postali neizostavni dio komunikacije pa je tako potreba za boljim, efikasnijim i bržim mrežama sve veća. Mobilni komunikacijski sustavi nastali su zbog potrebe za mobilnošću i neovisnosti o fizičkoj vezi. Mreže prve generacije bazirale su se na razmjeni podataka koristeći analogne signale, dok su mreže druge generacije omogućavale prijenos podataka koristeći digitalne signale. Daljnjim razvojem mobilnih komunikacijskih sustava dolazi se do treće generacije koja je omogućavala multimedijske usluge, prijenos govora, audio konferenciju, glasovnu poštu, video konferencija, e-mail, prijenos datoteka.
4G mreža podrazumijeva još veće brzine prijenosa podatka, pruža nove metoda prijenosa i zaštite podataka, povećava kvalitetu usluge, te osigurava pristupnu tehnologiju za Internet. 4G mreža ima dva standarda koja se najčešće spominju to su Mobile WiMAX (engl. Mobile Worldwide Interoperability for Microwave Access) i LTE (engl. Long Term Evolution). Mobile WiMAX uveden je kao bi omogućio korištenje u mobilnim aplikacijama, a koristi se od 2011. godine. LTE standard je razvijen od strane 3GPP (engl. Third Generation Partnership Project). Umjesto prijenosa podataka pomoću mikrovalova, LTE koristi radio valove, a razvijen je kao dugoročna alternativa DSL, kabelima i drugim žičanim oblicima Internet.
Nakon 4G slijedi 5G mreža koja će omogućavati još veće brzine prijenosa podataka, komunikaciju u oblaku, komunikaciju stroja sa strojem, smanjeno vrijeme kašnjenja, manju potrošnju energije. |